Kalocsai fűszerpaprika
Kép forrása: Pxhere

Kalocsai fűszerpaprika, egri bikavér, hízott liba, magyar akácméz, szentesi paprika. Sorozatunk következő részében ismét a különleges hungarikumok világába kalauzoljuk olvasóinkat. Természetesen egy-egy rövid receptötlet sem hiányozhat cikkünkből.

A hungarikum fogalma azon termékeket, szellemi alkotásokat jelöli, melyek egyedülállóságukkal, hagyományukkal és minőségükkel Magyarország kulturális örökségének, nemzeti identitásának meghatározó elemei. Eddigi két cikkünkben számos ínycsiklandó és hagyományőrző termékkel ismertettük meg olvasóinkat, most tovább bővítjük ezt a különleges listát.

Kalocsai fűszerpaprika

A kalocsai fűszerpaprika nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is egyre híresebb s a maga intenzív ízéről és élénkpiros színéről. A paprika termesztése és feldolgozása nagyon régi hagyományokkal rendelkezik Kalocsán, ez garantálja a kiváló fűszer egyedi karakterét.

Receptötlet: paprikás csirke

Hozzávalók: 

Egész csirke darabolva, 2 evőkanál kalocsai fűszerpaprika, 2 vöröshagyma, 200 ml tejföl, olaj, só, bors.

Elkészítése: 

A vöröshagymát apróra vágjuk és kevés olajon megpároljuk. Amikor üveges, hozzáadjuk a fűszerpaprikát, majd gyorsan felöntjük egy kis vízzel. Beletesszük a csirkemelleket, sózzuk, borsozzuk, és lassú tűzön puhára pároljuk. Végül a tejfölt beleforgatjuk, és kis lángon összeforraljuk. Tálalásnál friss kenyérrel vagy galuskával kínáljuk.

Egri bikavér

Az Egri bikavér egy különleges cuvée, melynek előállítása szigorú szabályokhoz kötött. A bor gazdag ízvilága és történelmi háttere teszi igazi hungarikummá.

Receptötlet: bikavérrel párolt marhapörkölt

Hozzávalók: 

1 kg marhahús, 3 nagy vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál zsír, só, őrölt bors, 1 evőkanál fűszerpaprika, 300 ml egri bikavér.

Elkészítése: 

A húst kockázzuk fel, a vöröshagymát és fokhagymát apróra vágjuk. A zsíron megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a fűszerpaprikát, majd gyorsan a húst is. Sózzuk, borsozzuk, és addig pirítjuk, amíg a hús kifehéredik. Ezután öntjük hozzá az Egri Bikavért, és lassú tűzön, fedő alatt puhára pároljuk. Tálaláskor petrezselymes burgonyával kínáljuk.

Hízott libából előállított termékek

A magyar gasztronómia egyik büszkesége a hízott liba, melynek húsa, sült mája és zsírja is igazi csemege. A libatenyésztési hagyományok Magyarországon évszázadokra nyúlnak vissza.

Receptötlet: libamájpástétom

Hozzávalók:

500 g libamáj, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, só, bors, majoránna, 100 g vaj.

Elkészítése: 

A libamájat megtisztítjuk, majd sóval, borssal és majoránnával fűszerezzük. A vajon megpirítjuk a finomra vágott vöröshagymát és fokhagymát, majd hozzáadjuk a libamájat. Rövid ideig együtt pirítjuk, aztán felöntjük a borral és fedő alatt puhára pároljuk. Amikor kihűlt, mixerben pürésítjük. Pirított kenyérrel tálaljuk.

Magyar akácméz

A magyar akácméz Európa-szerte híres a finom íze és világos színe miatt. Akácfa bőségesen fordul elő Magyarországon, a méz pedig nem csak finom, de számos egészségügyi előnnyel is bír.

Receptötlet: mézes mustáros csirke

Hozzávalók: 

4 csirkemell filé, 3 evőkanál akácméz, 2 evőkanál mustár, olaj, só, bors, rozmaring.

Elkészítése: 

A csirkemelleket sóval és borssal fűszerezzük, majd egy tepsibe helyezzük. Egy kis tálban összekeverjük az akácmézet, a mustárt és a rozmaringot, majd ezzel a keverékkel bekenjük a húsokat. Előmelegített sütőben, közepes hőfokon, aranybarnára sütjük.

Szentesi paprika

A Szentesi paprika a magyar paprikafajták közül kiemelkedik édes ízével és aroma gazdagságával. A szentesi régió hagyományos paprikatermesztése révén ez a fajta vált híressé.

Receptötlet: paprikakrémleves

Hozzávalók: 

500 g szentesi paprika, 1 liter zöldségalaplé, 1 hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 200 ml tejszín, olaj, só, bors.

Elkészítése: 

A paprikákat megmossuk, félbevágjuk, magházát eltávolítjuk, majd sütőben megsütjük. A hagymát és fokhagymát apróra vágjuk, és olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a megsült paprikát, zöldségalaplevet, és felforraljuk. Botmixerrel pürésítjük, majd hozzáadjuk a tejszínt, sóval és borssal ízesítjük. Tálaláskor tejföllel és friss kenyérrel tálaljuk.