Erdélyi lucskos káposztaleves
Az erdélyi konyha egyik igazi különlegessége a lucskos káposzta, amely egyszerre savanykás, fűszeres és laktató. A következő recept egy klasszikus változatot mutat be, amelyben a friss káposzta, a füstölt hús és az erdélyi fűszerek ízletes harmóniát alkotnak. Egy kiadós leves, amit érdemes tejföllel és csípőssel tálalni.
Ez a leves nemcsak tartalmas és tápláló, hanem a füstölt hús és a savanykás káposzta miatt igazi otthonos ízeket idéz. Erdélyből származik, mégis bármely asztalon megállja a helyét.
Elkészítés lépései
Alap készítése: A megtisztított vöröshagymát finomra aprítjuk, majd egy nagyobb fazékban kevés olajon üvegesre pároljuk. Ízlés szerint megszórjuk pirospaprikával, gyorsan átkeverjük, hogy meg ne égjen, majd azonnal felöntjük vízzel.
A hús főzése: A füstölt húst kisebb darabokra vágjuk, és a forró, hagymás alaphoz adjuk. Közepes lángon főzni kezdjük, amíg a hús majdnem teljesen megpuhul – ez húsféleségtől függően akár 40–60 perc is lehet.
Zöldségek hozzáadása: Ezután a káposztát durván 2x2 centiméteres kockákra vágjuk. (A sárgarépát, ha használjuk, szintén karikára vagy félkarikára szeleteljük.) A zöldségeket a leveshez adjuk.
Fűszerezés: A friss kaprot és a csombort (más néven borsikafűt) cérnával vagy konyhai zsinórral összekötjük – így főzés után egyszerűen eltávolíthatók –, majd ezeket is a fazékba tesszük. Ízesítjük sóval, borssal, és hozzáadjuk az ecetet, valamint a cukrot is, hogy harmonikus legyen a savanyúság.
A leves sűrítése (habarás): Ha a káposzta megpuhult, elkészítjük a habarást. Ehhez a lisztet simára keverjük a tejjel, csomómentesre dolgozzuk, majd fokozatosan, állandó keverés mellett beleöntjük a forró levesbe. Néhány percig forraljuk, hogy a habarás besűrítse a levest, és a liszt íze is kifőjön.
Tálalás: A lucskos káposztát tejföllel kínáljuk, és aki szereti a csípőset, egy kevés erős paprikával is megbolondíthatja. Friss kenyérrel az igazi!
Elkészítési tippek lucskos káposztához:
Füstölt hús áztatása: Ha nagyon sós a füstölt hús (pl. csülök vagy tarja), érdemes előző este hideg vízbe beáztatni, vagy külön vízben kicsit előfőzni, hogy ne legyen túl sós a leves.
Káposzta frissessége számít: Fiatal, zsengébb káposztával rövidebb a főzési idő, és édeskésebb lesz az íze. Ha keményebb, későbbi káposztát használsz, vágd kisebb darabokra és főzd kicsit tovább.
Sárgarépa – csak ha lágyítani szeretnéd az ízvilágot: A sárgarépa enyhén édesíti a levest, így ha a karakteres, savanykás ízeket szereted, akár el is hagyhatod.
Kaprot és csombort cérnával kösd össze: Ez segít abban, hogy ne ússzon szét a levesben, és főzés végén egyszerűen eltávolítható. Az ízét így is kiadja a főzés során.
Ecet és cukor egyensúlya: Először csak 1 evőkanál ecetet adj hozzá, és kóstold meg. A második kanál csak akkor kell, ha savanyúbban szeretnéd. A cukor kiegyensúlyozza az ecetet – ne hagyd ki.
Habarás trükkje: A lisztes-tejes habarást érdemes hőkiegyenlítéssel (egy merőkanál forró levest keverj a habarásba) fellazítani, mielőtt a forrásban lévő leveshez öntöd, hogy ne csomósodjon.
Pihentesd kicsit: A leves ízei még jobban összeérnek, ha főzés után lefeded, és legalább 20–30 percet állni hagyod tálalás előtt.
Tálalási ötlet: Egy kanál tejföllel és csípős paprikával megbolondítva még karakteresebb lesz – kiváló friss házikenyérrel vagy puha lepénnyel kínálva.
Hozzávalók
Lucskos káposztaleves hozzávalói
vagy oldalas vagy csülök
szárított változat is megfelelő
lehetőleg borecet
a tálaláshoz
Készíts róla egy képet és töltsd fel!